O ultimate

Zasady ultimate frisbee – 10 podstawowych zasad

Zasady ultimate frisbee są stosunkowo proste. Poznanie pełnego zestawu zasad zajmuje młodym adeptom chwilę. Naukę warto rozpocząć od poniższego zestawu 10 prostych zasad ultimate. Dzięki tym regułom szybko zaczniecie czerpać przyjemność z gry i rozpoczniecie zabawę z plastikowym dyskiem na całego!

1/ Boisko i drużyny

Boisko do Ultimate ma wymiary 100 m długości i 37 m szerokości (boisko do piłki nożnej podzielone wzdłuż). Na końcach boiska znajdują się dwie strefy punktowe (tzw. end zone) o długości 18 m. W centrum znajduje się pole gry o długości 64 m. Na boisku rywalizują dwie siedmioosobowe drużyny.

 

 

zasady ultimate frisbee
pole gry do Ultimate | materiały własne

 

2/ Rozpoczęcie gry

Zwycięzca losowania frisbee (tzw. flip) decyduje czy chce zacząć mecz w ataku (lub w obronie), albo wybrać stronę boiska, po której rozpocznie mecz. Następnie obie drużyny stają naprzeciw siebie w przeciwległych strefach punktowych boiska. Broniąca drużyna wyrzuca dysk w kierunku przeciwników (tzw. pull) i mecz się rozpoczyna.

3/ Poruszanie się po boisku i ruch dysku

Dysk może być podawany pomiędzy graczami w dowolnym kierunku. Można poruszać się po boisku w dowolnym kierunku. Kiedy zawodnik ma dysk w rękach, nie może biegać i ma 10 sekund na wykonanie podania. Obrońca kryjący zawodnika z dyskiem liczy głośno do 10 sekund (”liczę! Jeden, dwa, trzy…”)

4/ Strata dysku

Strata posiadania dysku następuje, gdy:
– dysk dotknie ziemi (również gdy wcześniej był dotknięty przez obrońcę),
– dysk zostanie złapany poza boiskiem (na aucie)
– dysk zostanie przechwycony przez obrońcę,
– osoba posiadająca dysk zostanie wyliczona (nie zdąży oddać dysku w ciągu 10 sekund)

Po stracie posiadania drużyna broniąca automatycznie staje się drużyną atakującą.

5/ Cel gry

Żeby zdobyć punkt w Ultimate należy złapać rzucony dysk w strefie punktowej przeciwnika. Jedno przyłożenie to jeden punkt. Po zdobyciu punktu przez którąś z drużyn następuje zmiana stron. Mecz kończy się, kiedy któraś z drużyna zdobędzie 15 punktów, albo po upływie 90 minut gry.

6/ Wznowienie gry

Każdy nowy punkt rozpoczyna się jak mecz: drużyny stoją w przeciwległych strefach końcowych. Zespół, który zdobył punkt, wyrzuca dysk w kierunku przeciwników i rozpoczyna grę w obronie. Zespół, który stracił punkt rozpoczyna grę w ataku.

7/ Zmiany

Zawodnicy mogą się zmienić tylko między punktami, przed rozpoczęciem następnego punktu. Zmianę w trakcie gry dopuszcza się jedynie w przypadku kontuzji zawodnika.

8/ Sport bezkontaktowy

Każdy umyślny kontakt fizyczny jest traktowany jako faul. Zagrania niebezpieczne (tzw. dangerous play) są również traktowane jako faul. Nie wolno też wyrywać dysku z rąk przeciwnika, ani zabiegać drogi broniącemu graczowi (zasłona, czyli tzw. pick)

9/ Brak sędziów

W Ultimate nie ma sędziów. Zawodnicy przebywający na boisku są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i rozwiązywanie spornych sytuacji. Można powiedzieć, że każdy zawodnik jest sędzią i do jego obowiązków należy dobra znajomość zasad gry. W przypadku, gdy zawodnicy nie mogą dojść do porozumienia ws. rozwiązania spornej sytuacji, dysk wraca do poprzedniego położenia (tzw. contest)

10/ Spirit of the Game

Spirit of the Game to zbiór zasad, które pozwalają rozgrywać mecz bez sędziego i czynią Ultimate tak wyjątkowym sportem. Chodzi nie tylko o szanowanie reguł fair play. Istotna jest też komunikacja między zawodnikami, znajomość przepisów gry oraz pozytywne nastawienie i samokontrola każdego z zawodników. Na każdym turnieju przyznawana jest specjalna nagroda Spirit of the Game dla drużyny, która wykazała się najlepszym Duchem Gry.

Zobaczcie też video-poradnik, który w pełni pokaże Wam jak rozpocząć grę i na co zwrócić uwagę podczas pierwszej rozgrywki.

Drugi odcinek poradnika – „ABC Ataku”

Pełne zasady gry

Pełne zasady gry w Ultimate Frisbee znajdziesz pod tym linkiem.

Zachęcamy również do skorzystania z naszego słowniczka pojęć i zapożyczeń.