Ultimate może być świetnym hobby, sposobem na życie, czy odskocznią od codziennych problemów. Kwintesencją grania w ultimate jest udział w turniejach czy ligach, na których możemy nie tylko rywalizować z innymi drużynami ale biorąc pod uwagę otwartość sceny, również poznać ciekawych ludzi, wymienić się spostrzeżeniami czy nauczyć się nowych rzeczy. Turniej podbija zajawkę i może poważnie wciągnąć w ten wszechstronny sport. Jakie warunki trzeba spełnić żeby pojechać na taki turniej i jak wygląda organizacja eventów od środka? Zapraszam do lektury. fot. Marcin Bulanda – Liga POLIGON
Chcecie założyć drużynę ? Ważne wskazówki dotyczące tego procesu, możecie znaleźć w dedykowanym artykule pod tym linkiem.
Rozgrywki w Polsce – rodzaje / informacje
W Polsce możemy wyróżnić cztery rodzaje turniejów tudzież ulti-rozgrywek: turnieje weekendowe, lokalne ligi, turnieje hatowe i turnieje mistrzowskie.
Turnieje weekendowe – jak sama nazwa wskazuje są organizowane na weekendy i z reguły trwają dwa dni (sobota – niedziela). Organizatorami takich turniejów są drużyny, stowarzyszenia ultimate czy osoby prywatne które są obecne na scenie od wielu lat. Podmiot organizujący rozgrywki odpowiednio wcześniej ogłasza termin rejestracji na takie wydarzenie, a większość z nich znajdziecie w naszym kalendarzu. Żeby wziąć udział w takim turnieju należy w odpowiednim terminie zgłosić swój zespół z reguły na samym początku podając jedynie dane kontaktowe oraz nazwę drużyny. Turnieje weekendowe nie wymagają żadnych opłat licencyjnych, a jedynie opłatę turniejową za drużynę czy zawodników. Opłaty są różne i mniej więcej wahają się w granicach:
- Opłata drużynowa (Team fee): 500 – 2000 zł
- Opłata zawodnicza (Player fee): 0 – 100 zł
W opłacie drużynowej często uwzględnione są takie koszty jak: boiska, zaplecze medyczne, woda/kawa/herbata, sprzęt turniejowy (tablice, linie) nocleg oraz gifty czy organizacja players party.
W opłacie zawodniczej również mogą być gifty, jedzenie które ustala się z organizatorami po dopuszczeniu do turnieju czy ubezpieczenie.
Ligi lokalne – to przeważnie cykliczne eventy jednodniowe, na których drużyny rozgrywają konkretną liczbę meczy przypadają na dany termin rozgrywek. Żeby wziąć udział w lidze należy oczywiście zaplanować sobie wolny czas oraz być pewnym jeśli chodzi o skład na każdą rundę. Rund jest kilka, a jedna może trwać cały dzień (około 3-4 mecze do rozegrania). Pozostałe rzeczy takie jak zgłoszenie czy opłaty są podobne jak przy turniejach weekendowych.
Turnieje mistrzowskie – a więc wydarzenia o tytuł mistrza Polski pod patronatem PSGU (Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate). Z powodu pandemii, mistrzostwa przybrały formę jednodniowej ligi podzielonej na trzy rundy. W mistrzostwach udział może wziąć każda drużyna, nawet te nowe które nie mają na koncie żadnych turniejów (startują one z dalszych miejsc i walczą o awanse). Dochodzą jednak dodatkowe warunki do spełnienia:
- Opłata PSGU Fee (oprócz opłaty turniejowej) – a więc opłata na zasadzie drużynowej licencji, która upoważnia do wzięcia udziału – koszt 300 zł za każdą z nawierzchni (trawa, hala)
- Rejestracja w scores – a więc platformie na której każda drużyna musi mieć swój profil oraz zaakceptowanych zawodników, którzy muszą założyć sobie konto.
- Stroje z numerami – wymogi regulaminu, do prowadzenia statystyk
- Aplikacja scores w telefonie do wypełniania Spirit of the Game – po rozegranym meczu, a przed kolejnym należy ocenić drużynę pod kątem SOTG
- Ponadto ważne jest pilnowanie terminów, w których należy podać szeroki i wąski skład zespołu oraz zaznajomić się z regulaminem mistrzostw.
Turniej hatowy – to rodzaj turnieju na który rejestruje się i jedzie indywidualnie. Można również ze znajomymi ale nie jako jedna drużyna. Założenie jest takie aby pograć z innymi zawodnikami z innych klubów, a organizatorzy mając pulę zgłoszonych osób oraz wcześniej zebrane informacje na ich temat przydzielają uczestników do równych zespołów.
Nocleg
W większości przypadków jeśli organizator turnieju w swojej ofercie posiada nocleg dla drużyn, to są to różne opcje choć nie spodziewajcie się hoteli szczególnie wysokich standardów. Przeważnie są to grupowe noclegi dla drużyn (hostele, sale) bądź np. pola namiotowe. Nie są one drogie, a założenie jest takie, żeby każdy miał jak największą szansę na udział w turnieju. Towarzyszy temu wyjątkowy klimat, który szczególnie udziela się po rozegraniu meczów danego dnia. Zdarzyć się może tak, że organizator nie gwarantuje miejsca noclegowego ale wtedy dokładnie informuje zgłoszoną drużynę o opcjach noclegowych w miejscu rozgrywania eventu.
Jedzenie
Organizatorzy zapewniają jedzenie dla chętnych zawodników, przeważnie korzystając z firm kateringowych. Są to zazwyczaj śniadania i obiady, których koszt wliczany jest w player fee. Po zaakceptowaniu drużyny przez organizatora, otrzymujemy menu oraz formularz dla zawodników którzy chcą zamówić jedzenie. Oczywiście nie wszyscy muszą brać turniejowe „gastro” co może zredukować koszty, choć warto się nad tym poważnie zastanowić ponieważ czasami w miejscach rozgrywek brakuje restauracji czy możliwości zjedzenia pełnowartościowych posiłków. Ważnym aspektem jest również forma zero waste i polecam do swojego ekwipunku turniejowego dodać sztućce czy miseczkę do jedzenia. Przeważnie jednak organizator o takich rzeczach informuje.
Warunki dostania się na turniej weekendowy / ligę
Tak jak wcześniej wspomniałem istotne jest zgłoszenie się w terminie, a “in plus” może być zgłoszenie się jak najszybciej. Często orgowie mają ograniczoną liczbę miejsc dla drużyn i decyduje kolejność zgłoszeń choć jest też tak, że organizator dopiero na końcu podaje listę drużyn dopuszczonych, bazując na wszystkich zgłoszeniach. Rejestracja jest prosta i szybka i nie wymaga niczego czasochłonnego. Warto więc poświęcić parę sekund na wysłanie zgłoszenia. Zdarza się też tak, że org prosi o zaliczkę w celu potwierdzenia udziału i z reguły są to kwoty odpowiadające około 50% team fee.
Czy nowa drużyna może od razu pojechać na turniej?
Absolutnie tak! I to na każdy jeśli chodzi o wymienione przeze mnie wcześniej rodzaje rozgrywek. Oczywiście zdarzy się tak, że organizator pragnie by turniej był na wysokim poziomie i po weryfikacji zgłoszeń odrzuci drużyny rozpoczynające swoją przygodę na scenie ale jest spora liczba eventów na które dostać może się każdy w tym choćby Mistrzostwa Polski! Tutaj warto dodać, że turnieje to prawdziwy „exp booster” dla nowych drużyn, świeższych zawodników i jeśli chcecie otworzyć sobie parę nowych ultimejtowych drzwi to bardzo gorąco zachęcam do udziału.
Warunki uczestnictwa w turnieju
Żeby cieszyć się grą i w pełni zaliczyć weekend do udanych pamiętajcie o kilku ważnych rzeczach odnośnie przygotowania i uczestnictwa w turnieju.
- Pierwszą ważną kwestią jest kategoria turnieju, a co za tym idzie skład! Na trawie gramy 7v7, a więc jeśli weźmiemy pod uwagę to, że zagramy kilka spotkań (często trwają od 70-90 minut) jednego dnia, warunki atmosferyczne mogą być ciężkie, mogą pojawić się kontuzje lub mikrourazy, dobrze jest mieć w miarę liczny skład na dwa dni. Kategorie są trzy: open, women i mixed przy czym w Polsce aktualnie najwięcej eventów jest mixtowych. Od jakiegoś czasu format rozgrywek mixtowych jest nastawiony na równość, a więc na boisku mamy raz czterech panów i trzy panie, a raz na odwrót. Istotne jest więc posiadanie w swoim składzie odpowiedniej liczby zawodników obu płci. W przypadku hali i plaży ( 5v5 ) zawodników potrzeba relatywnie mniej. Mecze również są krótsze.
- Stroje drużynowe, to kolejna istotna rzecz. Dla początkujących drużyn mogą to być spokojnie proste stroje, lub same koszulki charakteryzujące się jasną i ciemną barwą. Ważne jednak, żeby drużyna na boisku miała jednolite stroje drużynowe.
- Opłaty, a więc zapłacenie organizatorom Team Fee i Player Fee (jeśli wymagane)
- Role drużynowe, choć nie jest to kryterium dostania się na turniej, warto mieć je ustalone. Drużyna powinna posiadać kapitana, który będzie odpowiadał za losowanie (pull/strona/stroje). Dobrze jest też mieć spirit kapitana, a więc osobę która bardzo dobrze zna zasady i może pomóc w spornej sytuacji (choć przypominam, że zasady powinni znać wszyscy). Nie warto też obawiać się braku dostatecznej wiedzy. Zakomunikujcie, że to Wasz pierwszy turniej lub dopiero zaczynacie swoją przygodę. Odpowiednia postawa oraz świadomość innych zawodników, że to początek naszej przygody pomogą nam w otrzymaniu odpowiedniego feedbacku czy uwag dotyczących przepisów lub po prostu gry.
Turniejowy pickup – co to takiego ?
Jeżeli tuż przed turniejem macie problem składowy, ktoś Wam wypadł, złapał kontuzję to zamiast rezygnować, możecie skorzystać z opcji pickupu, a więc propozycji gry dla zawodnika z innej drużyny która nie jedzie na dany turniej. Gorąco polecam Wam dedykowaną grupę do takich ogłoszeń, którą znajdziecie pod tym linkiem.
Na koniec…
Wszelkie dodatkowe informacje oraz generalne info na temat turniejów zawsze są podawane z odpowiednim wyprzedzeniem w formie maili bądź informacji na stronie internetowej turnieju lub mediów społecznościowych – gorąco zachęcam do obserwowania stron. Organizatorzy są otwarci i można się ich swobodnie dopytywać o różne rzeczy. Choć pierwszy raz może się wydawać ciężki i pełen obaw, to nie rezygnujcie. W przypadku sportu jakim jest ultimate frisbee, pozytywnie się zaskoczycie. Do zobaczenia na rozgrywkach!
Brak komentarzy