Video, Podstawy ultimate, Przygotowanie fizyczne

Trenuj z Kosmalem – przygotowanie fizyczne w Ultimate. Wstęp do minibands.

Trenuj z Kosmalem – przygotowanie fizyczne w Ultimate. Wstęp do minibands.

Przygotowanie fizyczne w Ultimate czyli jak, co i czy w ogóle trenować? [VIDEO]

Ultimate to sport bardzo wymagający, o czym doskonale wie każdy aktywny gracz.  Kompletny zawodnik to taki, który szybko biega i wysoko skacze, dynamicznie zmienia kierunek biegu i nie boi się poświęcić rzucając się po dysk. Nie wspominając już o pełnym wachlarzu rzutów w każdych warunkach. Najlepsi gracze potrafią odnaleźć się na boisku i otrzymać podanie w sytuacjach, kiedy  oceniając ich początkowe położenie względem dysku wydaje się to niemożliwe. Dysponują niesamowitą orientacją w przestrzeni i czasem reakcji.

Gdy zbierzemy te wszystkie zdolności i cechy w przysłowiową „kupę” to okaże się, że jest tego naprawdę sporo. Na jakich aspektach przygotowania fizycznego warto się skupić, jeśli chce się zostać lepszym zawodnikiem ultimate? Trzeba pracować nad siłą, szybkością, wytrzymałością i gibkością, czyli nad zdolnościami kondycyjnymi. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze zdolności koordynacyjne, do których należą m.in.: równowaga, czas reakcji, orientacja w przestrzeni i koordynacja nerwowo-mięśniowa.

kosmal sky
fot. Marcin Bulanda

Po kilku latach doświadczenia na scenie, śmiało mogę stwierdzić, że najlepsi zawodnicy w kraju wiedzą, jak trenować w mniejszym lub większym stopniu. Na pewno nie wszyscy, ale większość topowych graczy w Polsce to sportowcy, osoby, które w przeszłości trenowały inną dyscyplinę, zatem chlebem powszednim są dla nich treningi. Oczywiście każda aktywność fizyczna jest dobra i zdecydowanie lepiej jest robić cokolwiek niż nic, ale zawsze lepiej trenować z głową. Jeśli jesteś zainteresowany moim podejściem, na początek zadaj sobie kilka pytań:

Czy chcesz być lepszym zawodnikiem?
Czy to, co robisz poza treningami z dyskiem przekłada się na Twoją grę?
Czy chciałbyś w przyszłym sezonie zamiast 5 razy na mecz dostawać dysk 20 razy na mecz?
Czy chciałbyś wygrywać pojedynki w powietrzu, jak to robią prosi z AUDL?

Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi “tak”, to bardzo dobrze! Niemniej jednak, żeby te marzenia się spełniły, potrzeba odpowiedniego wdrożenia podstaw w zakresie przygotowania fizycznego….

Funkcja trenera przygotowania motorycznego kadry Women na Mistrzostwa Europy. Morrill w Polsce? Projekt Trenuj z Kosmalem!

Pozyskując posadę trenera od przygotowania fizycznego postanowiłem, że muszę to wykorzystać i podzielić się swoją wiedzą, i podejściem z szerszym gronem odbiorców, a nie tylko z dziewczynami. Oczywiście dla kadry przewiduje też coś specjalnego, ale część materiałów udostępnię publicznie.

Projekt “Trenuj z Kosmalem” skierowany jest do polskich graczy, którzy chcieliby, aby ich gra wzniosła się na wyżyny ich możliwości, zwłaszcza w aspekcie fizycznym. Materiały, które będą cyklicznie pojawiać się na stronie oraz na kanale YouTube, będą dotyczyły treningu motorycznego, głównie pod Ultimate. Będą przybierały one różne formy. Z resztą… przekonajcie się sami!

 

“Małe, a cieszy….” czyli zalety stosowania gum minibands

Na pierwszy ogień postanowiłem, że zrobię instruktaż z najprostszymi ćwiczeniami z użyciem gum minibands. Co to takiego? Najprościej mówiąc to specjalistyczne gumy oporowe, które mają wielorakie zastosowanie. Są w bardzo przystępnej cenie. Są małe, dzięki czemu możemy je wszędzie ze sobą zabrać. Więcej o gumach i korzyściach, które można czerpać z takiego treningu w samym filmiku…

Mam głęboką nadzieję na to, że pomysł przyjmie się pozytywnie i że niebawem pojawi się więcej materiałów. W następnych częściach poznacie pomysł na bardzo atrakcyjny, lecz niekonwencjonalny trening z minibands i dowiecie się więcej o mobility…

 

I jak to w filmiku powiedziałem:

Trenujcie, bo na boisku wszystko widać…. Stay tuned!

fot. Agata Piątkowska

Written by in / 1068 Views

Brak komentarzy

Włącz się do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *