turnieje polska, Scena polska, Newsy, Mistrzostwa Polski Seniorzy

Mistrzostwa Polski Mixed ultimate 2021: Czas na finał!

Mistrzostwa Polski Mixed ultimate 2021: Czas na finał!

To będzie pierwszy taki finał w historii polskiego ultimate kategorii mixed . Przed pandemiczną rzeczywistością mogliśmy oglądać zmagania w formie dwudniowego turnieju, który dla wszystkich drużyn był zwieńczeniem całego sezonu. Tym razem w finale zobaczymy cztery najlepsze zespoły, które po rozegraniu dwóch ligowych rund zagwarantowały sobie miejsce w ścisłym gronie finalistów. Zapowiada się emocjonujące widowisko.

Do Brzegu!

Wielki finał odbędzie się w Brzegu opolskim w nadchodzącą niedzielę (26 września). Drużyny rozegrają swoje mecze na Stadionie Miejskim MOSiRu przy ulicy Sportowej 1. Głównym organizatorem jest wrocławskie Stowarzyszenie Rozwoju Ultimate – Duchy Gry i jak zapewnia Dariusz Urbanik (wiceprezes stowarzyszenia) organizacja stoi na najwyższym poziomie:

Mecze zostaną rozegrane na idealnie przygotowanej naturalnej murawie stadionu miejskiego. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z władzami miasta, które również zostały zaproszone do wzięcia udziału w wydarzeniu. Ponadto nasze stowarzyszenie aktywnie promuje finał w lokalnych szkołach i mamy nadzieję, że ze sporą grupą młodych adeptów spotkamy się na trybunach. To będzie niezapomniane widowisko sportowe oparte na zasadach fair play. Dariusz Urbanik - wiceprezes stowarzyszenia

Rozpiska i praktyczne informacje

Bramy stadionu zostaną otwarte o 9:00. Pół godziny później będziemy mogli wypatrywać zawodników podczas rozgrzewki. Rozpiska kształtuje się następująco:

Półfinały:

11:00 Flow Wrocław – KS KWR Knury Ultimate

11:00 Zawierucha Warszawa – Mjah Warszawa

13:15 Mecz o brąz 🥉

15:00 WIELKI FINAŁ 🏆🥇🥈

17:00 Ceremonia medalowa

Dostępny będzie stream 🎥🎙 z rozgrywek, który będziecie mogli znaleźć na wydarzeniu Ducha Gry i na kanale D&KSS. Ponadto możecie śledzić wyniki live i statystyki na scores.

I półfinał: Flow Ultimate Wrocław – KS KWR Knury Ultimate

Po raz kolejny będziemy świadkami szlagierowych derb dolnegośląska z udziałem tych dwóch drużyn. Oba zespoły grały już nie raz na tym etapie i można powiedzieć, że zawsze były to niesamowite spotkania. Bardzo atletyczna i szybka gra, huckowanie z automatu to tylko kilka apektów gry, które będą na porządku dziennym. To będzie prawdziwa ulti-batalia.

Flow Ultimate Wrocław

Klub z Wrocławia to aktualni Mistrzowie Polski i piąta drużyna w Europie. Tytuł dzierżą od 2018 roku gdzie w finale wygrali właśnie z drużyną z Kamieńca Wrocławskiego. Na ostatnich mistrzostwach w roku 2019 wygrali bez większych problemów, pokonując w finale warszawskie Mjah. Od 2018 r. wrocławianie mają bilans osiemnastu wygranych przy zerowej liczbie porażek na Mistrzostwach Polski. Ponadto Flow to triumfator wielu turniejów i lig, drużyna kładąca cały swój nacisk na rozgrywki trawiaste (choć w tym roku zdobyli również złoty medal na plaży) mająca chrapkę na medal na tegorocznych Klubowych Mistrzostwach Europy (EUCF). Z racji tego, że rozgrywki europejskie rozpoczną się lada moment po Mistrzostwach Polski, dla Flow będzie to próba generalna przed wyjazdem do Brugii. W Brzegu będą pełnym składem z nastawieniem na grę na europejskim poziomie. Konkludując w walce o finał Flow jest faworytem, a ich bilans punktów zdobytych do punktów straconych w tym sezonie jeśli chodzi o rozgrywki mistrzowskie to 90:45. Mocnymi punktami jak co roku będą Maciej Pająk, Bartłomiej Specjał czy Paweł Milanowicz. Wśród Pań przeciwnicy z pewnością mogą się obawiać Zuzanny Brzezińskiej i Natalii Nędzi, która z roku na rok staje się coraz to silniejszym punktem handlingu Flow.

Zobacz pełny skład FLOW.

Mistrz Polski Mixed ultimate frisbee - Flow Ultimate Wrocław
Flow Wrocław

KS KWR Knury Ultimate

Po drugiej stronie, zespół z Kamieńca Wrocławskiego – twór, który przebojem wdarł się do polskiego mixtowego ultimate w 2016 r. dochodząc w swoim debiucie do finałów Mistrzostw Polski. Przez kolejne dwa lata Knury ponownie dochodziły do finałów kończąc z porażkami. Czy uda się w tym roku? Będzie to bardzo ciężkie zadanie. W 2019 r. klubowi powineła się noga i cudem uniknął spadku do II ligi, to błędem byłoby skreślenie ich przed meczem. Bilans pomiędzy tymi dwoma drużynami na rozgrywkach tej rangi wynosi 3:1 na korzyść KWR. W tym roku Knury wygrały dwie rundy i wróciły do czołówki udowadniając, że 2019 był wypadkiem przy pracy. Ponadto drużyna jest połączeniem sporej liczby zawodników Open / Women, którzy w zeszłym tygodniu mogli cieszyć się złotymi medalami mistrzostw w tej kategorii. Choć KWR od pewnego czasu nie trenuje regularnie to może ten sukces doda im skrzydeł w walce z tak ciężkim przeciwnikiem. Coraz więcej mówi się również o tym, że dla KWR mogą to być ostatnie mistrzostwa, a klub przestanie działać w kategorii mixed na rzecz rozwoju lokalnej sceny Open/Women. 

Zobacz pełny skład KWR.

KWR Knury Windmill 2018
KWR Knury

Wyniki ze wcześniejszych spotkań na szczeblu mistrzostw

2016 faza grupowa: Flow Wrocław – KS KWR Knury Ultimate 9:11

2016 półfinał: Flow Wrocław – KS KWR Knury Ultimate 8:10

2017 półfinał: Flow Wrocław – KS KWR Knury Ultimate 9:10

2018 finał: Flow Wrocław – KS KWR Knury Ultimate 13:5

II półfinał: Zawierucha Warszawa – Mjah Warszawa

W roku 2019 obie te drużyny spotkały się na tym samym etapie rozgrywek. W półfinale lepsi okazali się zawodnicy Mjah pokonując Zawieruchę 15:11.  Sporo jednak minęło od tego czasu, a rewanż który będziemy mogli oglądać w niedzielę z pewnością dostarczy nam dużej dawki świetnego mikstowego ultimate. Warto dodać, że na tegorocznej drugiej rundzie górą była Zawierucha, pokonując Mjah 15:12.

MJAH Warszawa

Warszawska drużyna to Mistrzowie Europy na hali z roku 2020. To również wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski i drużyna, która utrzymuje się sukcesywnie w topie polskich ekip od wielu lat. W roku 2019 Mjah udało się dojść do finału MP na trawie gdzie musieli bezkompromisowo uznać wyższość Flow Wrocław. Wcześniej (rok 2014) rozegrali finał przegrywając z inną warszawską drużyną – Grandmaster Flash. To oznacza, że Mjah nie mają w swoich trofeach jeszcze złotego medalu MP na trawie. Z pewnością w tym roku będą chcieli spróbować poprawić wynik. Można powiedzieć, że ich skład to prawdziwa plejada gwiazd. Ponownie do dyspozycji jest Kamil Osiecki, który wrócił do gry po okresie kontuzji. Osiecki to solidne wzmocnienie w obronie i doświadczenie nabyte na największych imprezach w Europie i na świecie. Do składu dołączył również wysoki i również doświadczony Tomasz Zatoń (wcześniej Flow Wrocław) oraz z łatwością handlująca Elwira Piekart (wcześniej KWR Knury). Oboje mogą być ważnym wsparciem w grze ofensywnej. Świetną formę prezentuje Katarzyna Podpora, a więc filar żeńskiej części cutterów Mjah. Ich kompletny mocny skład ma zadatki do zdobycia najwyższego trofeum.

Zobacz pełny skład MJAH.

Zawierucha Warszawa

ZWR albo jeszcze inaczej „Ludzie koty” to chyba najbardziej pozytywna drużyna tego zestawienia. Team charakteryzuje się świetnym „vibem” drużynowym w połączeniu z wysokim poziomem sportowym. Przez dwie rundy Zawierucha utrzymała pozycję w Grupie A solidnie umacniając się wśród czterech najlepszych drużyn w kraju. Do tej pory ich największe osiągnięcie na Mistrzostwach Polski to czwarte miejsce w 2019 r. Co roku warszawski klub poprawia swoje wyniki i sukcesywnie dąży do tego by zdobyć swój pierwszy medal na tej imprezie. Do składu dołączył Norbert Staniszewski, zawodnik charakteryzujący się dużą walecznością z męskiego składu Uprising. Ponadto męska część składu jak np. Andrzej Holnicki, Krzysztof Zając czy Konstanty Święcicki to reprezentanci Polski dobrze znający smak konfrontacji o stawkę. Na rozegraniu możemy oglądać świetnie prezentującą się ostatnio Dagny Gorostiza, która tydzień temu dowodziła handlingiem Lost’n’Found na finałach Mistrzostw Polski Open/Women. Jej wsparciem będzie również Oliwia Deorocka. Grająca z Zawieruchą od niedawna z roku na rok progresuje na pozycji handlera. Dużą ciekawość wzbudza Kotaro Hashimoto, nowy zawodnik stołecznej drużyny, grający niegdyś ze słynnym Buzz Bullets z Japoni. Z pewnością Zawierucha będzie chciała złamać magiczną barierę i wejść do strefy medalowej. Czeka nas wspaniała rywalizacja dwóch warszawskich klubów.

Zobacz pełny skład ZAWIERUCHY.

Zawierucha Warszawa - halowy mistrz Polski ultimate frisbee
Zawierucha Warszawa

Wyniki ze wcześniejszych spotkań na szczeblu mistrzostw

2015 Faza grupowa: MJAH – Zawierucha 15:4

2017 Faza grupowa: MJAH – Zawierucha 13:9

2019 Półfinał: MJAH – Zawierucha 16:8

2021 I Runda Grupa A: MJAH – Zawierucha 10:15

2021 II Runda Grupa A: MJAH – Zawierucha 12:15

Pozostałe grupy

W sobotę (25 września) swoje mecze rozegrają również pozostałe drużyny ulokowane odpowiednio w grupach B,C,D,E i F. W każdej grupie zespoły rozegrają spotkania każdy z każdym walcząc o jak najwyższe miejsca końcowe.

Grupa B

 1. Brave Beavers Dopiewo
 2. Grandmaster Flash Warszawa
 3. Frisbnik Rybnik
 4. RJP Warszawa

Grupa C

 1. AKS Zły Kosmodysk Warszawa
 2. 71Wratislavia Wrocław
 3. Uwaga Pies Poznań
 4. Czarna Kompania Poznań

Grupa D

 1. 4hands Warszawa
 2. Szczupaki Olsztyn
 3. Wrocław Południe
 4. #967 Szczecin

Grupa E

 1. Prokocim Kraków
 2. 2obvious Bielsko-Biała
 3. Mad Hatters Płock
 4. Ultimatum Gdańsk

Grupa F

 1. Ohana Płock
 2. Sky This Warszawa
 3. Dysko Polot Legionowo
 4. Pogoń Pyton

Najbliższy weekend będzie zwieńczeniem tegorocznych rozgrywek w Polsce. W nowym systemie udało się powrócić do rywalizacji i bez większych problemów rozegrać format ligowy.

Bądźcie na bieżąco.

Oczywiście zachęcamy Was do obserwowania nas w social mediach. Na naszych profilach będziemy relacjonować Wam finałowe zmagania, a także przeprowadzać ciekawe rozmowy z zawodnikami pokazując Wam jak niedzielne rozgrywki wyglądają od środka. Ulti-emocje czas start!

Instagram UltiZone 📸 Youtube UltiZone 🎥 Facebook UltiZone 👍

Written by in / 791 Views

Brak komentarzy

Włącz się do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *