Scena polska, Newsy, Turnieje, Mistrzostwa Polski Juniorzy, Mistrzostwa Polski Seniorzy

Mistrzostwa Polski odwołane. To koniec sezonu.

Mistrzostwa Polski odwołane. To koniec sezonu.

Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate podjęło decyzję o odwołaniu tegorocznych Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach. Dotyczy to seniorskich Mistrzostw Polski mężczyzn, kobiet, mixed, a także kategorii juniorskiej. Odwołane zostały również Plażowe Mistrzostwa Polski, a także wszystkie mistrzowskie turnieje międzynarodowe rozgrywane na trawie. To oznacza, że sezon 2020 można oficjalnie zaszufladkować do tych straconych. Dla społeczności ultimate frisbee Polska to najczarniejszy scenariusz.

Decyzja o odwołaniu turniejów mistrzowskich pojawiła się w ubiegłym tygodniu we wtorek. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie PSGU, władze stowarzyszenia obawiały się zachorowań w związku z pandemią SARS-COV 2, a także nie chciały narażać organizatorów i zawodników na straty finansowe. 

Decyzja podjęta zbyt wcześnie ?

Ciężko stwierdzić czy udało się zrobić wszystko by uratować największe imprezy latających dysków w naszym kraju, które trwają nie przerwanie od 10 lat. To wyjątkowe święto nie tylko pozwalało na wyłonienie najlepszych drużyn, ale było również swoistą promocją wśród dorosłych jak i młodzieży.

Warunki nie sprzyjają

Ograniczenia nałożone przez władze – liczba zawodników na jednej imprezie ograniczona do 150 osób – były dużym problemem patrząc na turniej pod kątem organizacji wydarzenia dla trzech lig w jednym miejscu (pierwsze Mistrzostwa Polski w nowym systemie ligowym odbyły się w Opalenicy w 2019r.). Ten problem wydaje się jednak do przeskoczenia patrząc choćby na Halowe Mistrzostwa Polski 2019 gdzie każda liga rozgrywała swoje turnieje w różnych miastach. Pozostałby jednak problem ograniczenia składów, a te musiałyby wynosić po 12 osób w drużynie. Patrząc jednak na miesiąc w którym te wszystkie turnieje miałyby się odbyć, czyli wrzesień, a także stopniowe znoszenie zakazów, nasuwa się myśl czy nie warto było jeszcze chwilę poczekać, nawet kosztem gorszej organizacji, za którą pewnie nikt by się nie obraził zważając na wyjątkową sytuację. Z drugiej jednak strony pandemia trwa, a coraz częściej mówi się o drugiej fali, która może spowodować kolejne anomalie w kalendarzu turniejowym. W tej bolącej patowej sytuacji ciężko odpowiedzieć na to pytanie oraz jak ta sytuacja wpłynie na całe ultimate frisbee Polska.

A czy Waszym zdaniem decyzja o odwołaniu seniorskich i juniorskich MP jest dobra ? Czekamy na opinie w komentarzach.

 

Written by in / 1347 Views

1 komentarz

  • Marian 14 sierpnia 2020 at 14:58

    Tego najstarsi górale nie wiedzą 🙂 Marian

    Reply
  • Włącz się do dyskusji!

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *