Lipiec to miesiąc dużych turniejów odbywających się na starym kontynencie. Za nami seniorskie Mistrzostwa Europy, a lada moment w Heidelbergu (Niemcy) rozpoczną się Mistrzostwa Świata do lat 24. Poniżej najważniejsze informacje o tych dwóch imprezach na których dzielnie walczyli lub będą walczyć Polacy. fot. John Kofi
Kadra wróciła z Węgier
Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy pojechała walczyć w kategorii: Men, Women, Mixed. Turniej od początku pozostawiał wiele do życzenia, a fatalna organizacja odbiła się głośnym echem wśród całej europejskiej społeczności ultimate. Organizację zostawmy jednak z boku, a skupmy się na naszych zawodnikach.
Wyniki naszej reprezentacji w poszczególnych kategoriach:
- Mixed – 9 / 19
- Women 13 / 15
- Men 18 / 20
Wyniki finałów przedstawiają się następująco:
- Mixed: Wielka Brytania – Francja 13:12 (Video-stream)
- Men: Wielka Brytania – Niemcy 15:14 (Video-stream)
- Women: Irlandia – Szwajcaria 15:8
Zdecydowanie najlepiej wypadła kadra mixtowa, która znalazła się w najlepszej dziesiątce turnieju, zajmując lokatę wyższą o dwa miejsca niż cztery lata temu w Kopenhadze. Polacy byli najlepsi w dolnym poolu i pokazali solidną walkę do końca. Warto jednak dodać, że w przypadku mixta jak i innych kadr była to próba zbudowania kadry od nowa, która w tym przypadku wypadła całkiem dobrze.
Jeśli chodzi o kadrę żeńską to były wzloty i upadki. Nasze dziewczyny potrafiły wygrywać z lepszymi zespołami i stawiać duży opór w ciężkich meczach. Brakowało jednak zwycięstw w kluczowych meczach, które pozwoliłyby na wyższe lokaty. Ostatecznie Polki skończyły turniej na odległym 13 miejscu, które można powiedzieć nie odzwierciedla gry naszych zawodniczek.
Kadra męska wygrała tylko dwa mecze ze Słowacją i Ukrainą, które uplasowały się za nami. Polacy świeżym składem dopiero poznawali tajniki dużych turniejów i mocnej gry. Kadra zdobyła jednak doświadczenie i cenne lekcje na przyszłość.
Listę pełnych wyników znajdziecie klikając w ten LINK!
Opinia.
Wyniki polskich kadr nie ma co ukrywać pozostawiają wiele do życzenia. Brakuje ciągłości, budowania solidnych zespołów opierających się na doświadczonych zawodnikach, zgraniu i wspólnym systemie wypracowanym na przestrzeni lat i turniejów. Na palcach jednej ręki można wymieniać graczy, którzy grali w tych samych kadrach 4 lata temu. To z pewnością nie jest wina starzejącego się społeczeństwa ultimate w Polsce. Często decydującym czynnikiem jest brak wsparcia finansowego, które przekreśla udział w turnieju studentom, czy mniej zamożnym zawodnikom mającym często sporo wydatków klubowych. Do tego dochodzą problemy szczególnie w przypadku gdy oprócz trawiastych mistrzostw są również np. plażowe tak jak było to w tym roku . Zauważyć można różne dziwne perturbacje, które objawiają się brakiem zainteresowania lub pojednania zawodników w celu stworzenia silnego zespołu. Kadry i zawodnicy jadą za swoje, organizują zgrupowania za swoje, jadą na turnieje przygotowawcze za swoje, a trenerzy i selekcjonerzy często poświęcają wiele czasu i wolontaryjnej pracy na rzecz drużyn, nie zawsze otrzymując to samo od innych. System wspierania Reprezentacji Polski seniorów praktycznie nie istnieje i od wielu lat są to po prostu drużyny budowane z chętnych graczy, często z innych miast, którzy w krótkim czasie muszą sprostać wielu ciężkim zadaniom zbudowania solidnego, zgranego zespołu. Potencjał The World Games został zmarnowany, a z mixtowej kadry TWG na ME zagrały tylko trzy osoby (spośród 14) i to w kadrze women. Przez cztery lata nie wiele się zmieniło. Zaprzepaściliśmy wiele okazji i chyba czas zrobić solidny rachunek sumienia i zastanowić się jak chcemy żeby wyglądały nasze kadry, które są kluczem w motywacji do pracy i stawaniu się lepszym zawodnikiem, a w szczególności do promocji naszego kochanego sportu. Czas tyka i ucieka, a potencjał w naszej scenie jest… i to nie mały.
Polska na Mistrzostwach Świata u24.
Już w ten weekend w Heidelbergu rozpoczną się Mistrzostwa Świata w ultimate do lat 24. Będzie to jedna z większych imprez ultimate na naszym kontynencie. Polska wystawi tylko jedną kadrę w kategorii mieszanej. Jedną ale silną!
Grupa i plan gier
W grupie D Polacy zmierzą się z: Singapurem, Australią, Irlandią, Hiszpanią i Republiką Południowej Afryki! Faworytem jest Australia, która rok temu była organizatorem tych samych rozgrywek w Perth. Mocna z pewnością będzie również Irlandia. Ciekawi gra RPA oraz Singapuru. Z tymi drugimi Polska zagra pierwszy mecz w niedzielę o 15:00!
Silna kadra i duży potencjał
O kadrze i składzie pisaliśmy już wcześniej, a informacje możecie znaleźć tutaj. Cieszymy się, że trenerowi Jakubowi Grzybkowi udało się stworzyć silną mixtową kadrę w której pokładamy duże nadzieje. W składzie mamy sporo młodych osób, które znają się od początków kariery i razem grały już na wielu imprezach. Widać w młodych energię, zgranie i chęci do walki, a umiejętności które posiadają kwalifikują ich spokojnie do gry na najwyższym seniorskim poziomie. Nasi zawodnicy już wyruszyli do Heidelbergu gdzie, jutro rozpocznie się ceremonia otwarcia.
Naszej kadrze życzymy pewności siebie i walki do końca, a w ciężkich momentach pojednania i wiary w siebie. Jesteśmy z Wami!
Wszelkie informacje na temat turnieju —–> LINK
Wyniki, grupy i drabinka ——-> LINK
Brak komentarzy